Stanisław Burza kończy karierę

maks Maksymilian Kot | 13.06.2023 13:58
Stanisław Burza kończy karierę

W najbliższą sobotę o godzinie 19.00 na stadionie miejskim w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się 2. runda FIM Long Track World Championship. Wśród uczestników znalazł się najbardziej utytułowany nasz zawodnik w tej odmianie żużla Stanisław Burza, który otrzymał od FIM dziką kartę. Tym występem reprezentant Polski zakończy sportową karierę i pożegna się z kibicami.

Przyszedł czas, by powiedzieć „stop”. Decyzja jest z pewnością przemyślana, ale czy w sobotę podczas zawodów w Ostrowie Wielkopolskim nie przemknie panu przez głowę chwila zwątpienia?

 • Nie, z pewnością nie. Gdybym był młodszy i nie musiał znosić tak wielu kontuzji w trakcie swojej kariery, pewnie mógłbym się dalej bawić w long track, bo to sprawiało mi dużo radości. Startowałem głównie dla przyjemności, a zdarzało mi się odnosić sukcesy czy nawet stawać na podium rund mistrzostw świata. Trzeba się cieszyć z tego co osiągnąłem. Czas jednak stanowczo powiedzieć stop. I choć z pewnością w Ostrowie Wielkopolskim łezka mi się zakręci w oku podczas pożegnania z kibicami, to decyzja jest nieodwołalna. 

Przybliżmy zatem choć trochę fanom żużla tajniki long tracka. Co stanowi największą różnicę w stosunku do klasycznej odmiany speedwaya?

 • Przede wszystkim motocykl. Ten przeznaczony do jazdy na long tracku jest większy, szybszy i wyposażony w amortyzatory oraz skrzynię biegów. Zawodnicy z krótkich torów zmieniają te biegi, niektórzy startują od razu z „dwójki”. Wszystko zależy od geometrii toru, skali przyczepności i rodzaju nawierzchni. Tor w Ostrowie Wielkopolskim nie jest oczywiście tak długi, jak na klasycznych obiektach przeznaczonych do long tracka. Trzeba będzie inaczej dobrać przełożenia, ale dla mnie nie sprawi to trudności. Na pewno styl jazdy będzie nieco inny, bo w tradycyjnym speedwayu motocykl inaczej się wyłamuje, nie trzeba szukać też takiej prędkości jak na long tracku. Sporo zawodników, którzy startują w tegorocznym cyklu, jeździ lub jeździło w tradycyjnym speedwayu, więc nie powinni mieć problemu z przystosowaniem motocykla do specyfiki ostrowskiego obiektu.

Po karierze w klasycznym żużlu, łatwo było się panu odnaleźć na long tracku?

 • Nie było tak łatwo się przestawić. Pamiętam, że gdy pojechałem na jedne z pierwszych swoich zawodów, to miałem wiele klasycznych żużlowych nawyków, jak na przykład przesuwanie się do przodu przed siodełko, czego w long tracku się nie robi. Szpryca w long tracku też jest cięższa. Początkowo ją przecinałem, tak jak w tradycyjnym speedwayu, a w long tracku należy jej unikać.  

Osiągnął pan sporo sukcesów podczas kariery sportowej. Z których jest pan bardziej zadowolony? Z tych na długim torze, czy z tych odniesionych w żużlu tradycyjnym?

 • Ze wszystkich jestem bardzo zadowolony. W long tracku nie ma aż tak dużej presji wyniku, jeździ się na większym luzie. Walczysz o swoje, promujesz siebie jako zawodnika i osiągasz sukcesy. Stawałem kilka razy na podium zawodów o indywidualne mistrzostwo świata, wywalczyłem awans do cyklu FIM Long Track World Championship. Ale cenię też osiągnięcia z żużla klasycznego. Na więcej nie pozwoliło zdrowie. Zawsze kiedy się rozkręcałem, udawało się znaleźć ustawienia i fajnie jechać, to przytrafiła się kontuzja. To złamane ręce, kręgosłup, palec. Wracałem, rozpędzałem się i ciach, znowu coś mnie zatrzymywało. Cieszę się jednak z tego, co mam w dorobku. Karierę miałem barwną. Może bez wielkich sukcesów, ale cały czas byłem w gronie walczących zawodników, nie odpuszczałem. Jeżdżąc w różnych ligach, stawałem na wysokości zadania.

Który sukces osiągnięty na długim torze najbardziej ucieszył? 

 • Trudne pytanie. Cieszę się z samego faktu brania udziału w zawodach o randze mistrzostw świata, w szczególności w rundach rozgrywanych w Polsce. Możliwość zaprezentowania się przed własną publicznością to była ogromna przyjemność. 

Wcześniej rozmawialiśmy o różnicach sprzętowych. Czy sprzęt używany podczas zawodów na długich torach jest tak samo czuły na najdrobniejsze zmiany, jak ten spotykany w tradycyjnej odmianie żużla? 

 • Klasyczny żużel odbywa się na krótkich obiektach, dlatego tam tak zwanych czynników „kosmetycznych” jest dużo. Wystarczy na przykład, że zawodnik zmieni dyszę w gaźniku i już odczuje różnicę. Na długim torze ważniejsze jest to, kto trzyma gaz i jak motocykl jest dopasowany do toru, by mocy nie brakowało na całym odcinku jazdy. 

Rywalizacja na długim torze w Ostrowie przyjmie się? 

 • Sam jestem ciekawy jak to będzie wyglądało w “centralnej Polsce”. Wielkopolska słynie z tego, że jest tam najwięcej ośrodków żużlowych. Zwykle startowaliśmy w Rzeszowie. Zawody na długim torze ogląda się bardzo dobrze. Jedzie tam pięciu zawodników, ciągle się coś dzieje, jest dużo walki, rozwija się większe prędkości. Liczę, że kibice dopiszą. Serdecznie zapraszam na zawody w Ostrowie.

Najnowsze wiadomości

 1. Steve Kapuadi w Legii Warszawa

  Steve Kapuadi w Legii Warszawa

  Wzmocnienie defensywy drużyny Legii Warszawa to trzyipółletni kontrakt z 25-letnim środkowym obrońcą, Stevem Kapuadim. Ostatni sezon piłkarz spędził w barwach Wisły Płock, gdzie zyskał uznanie dzięki swoim umiejętnościom na boisku. Wystąpił w 26 meczach...

  23.08.2023 11:06
 2. Cztery medale MŚ młodzieżowej reprezentacji MMA!

  Cztery medale MŚ młodzieżowej reprezentacji MMA!

  W dniach od 2 do 5 sierpnia odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Świata IMMAF 2023 w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Polska reprezentacja wzięła udział w turnieju z kadrą kadetów, obejmującą młodzież w wieku od 12 do 17 lat. Pod wodzą trenera Emila Różewskiego,...

  Inne07.08.2023 11:43
 3. Szwed hokeistą GKS-u Katowice

  Szwed hokeistą GKS-u Katowice

  Szwedzki napastnik Sam Marklund dołącza do składu hokejowej ekipy GKS-u Katowice, podpisując roczny kontrakt z klubem ze Śląska. Marklund dołącza do GKS-u KatowiceMarklund, 30-letni wychowanek Skellefteå AIK, klubu, który reprezentował również jego ojciec,...

  03.08.2023 14:46
 4. Pływacki mistrz świata z nową umową sponsorską

  Pływacki mistrz świata z nową umową sponsorską

  Elemental Holding podpisał umowę sponsoringową z Radosławem Kawęckim, pływakiem specjalizujący się w stylu grzbietowym, olimpijczykiem, mistrzem świata i Europy. Na mocy umowy światowy lider branży urban mining będzie wspierał sportowca w przygotowaniach...

  28.07.2023 11:49
 5. Sergiy Buletsa został piłkarzem Zagłębia Lubin

  Sergiy Buletsa został piłkarzem Zagłębia Lubin

  24-letni pomocnik, Sergiy Buletsa, dołącza do KGHM Zagłębia Lubin na zasadzie rocznego wypożyczenia z Dynama Kijów. Buletsa, zaliczany do ofensywnych pomocników, posiada doświadczenie na najwyższym poziomie ukraińskiej piłki, zdobyte podczas gry w Dynamie...

  27.07.2023 08:16
 6. Superbet sponsorem tytularnym Poland Darts Masters

  Superbet sponsorem tytularnym Poland Darts Masters

  Superbet Poland Darts Masters – największa impreza darta w Polsce, której partnerem i sponsorem tytularnym został Superbet – odbędzie się po raz pierwszy w historii turnieju PDC World Series of Darts. Wydarzenie zaplanowano na 7-8 lipca 2023 roku w warszawskiej...

  05.07.2023 11:27
 7. Miedź Legnica zatrudnia Patryka Pierzaka

  Miedź Legnica zatrudnia Patryka Pierzaka

  20-letni środkowy pomocnik, Patryk Pierzak, dołącza do Miedzi. Młody zawodnik, który w poprzednim sezonie występował w barwach Górnika Łęczna, przechodzi do Legnicy na zasadzie transferu definitywnego z Legii Warszawa. Zawarł czteroletnią umowę z drużyną...

  03.07.2023 12:41
 8. Piotr Fenoszyn zawodnikiem GKS-u Katowice

  Piotr Fenoszyn zawodnikiem GKS-u Katowice

  26-letni Piotr Fenoszyn dołącza do GKS-u Katowice jako drugi rozgrywający przed nadchodzącym sezonem siatkarskiej PlusLigi. Fenoszyn będzie wspólnie grał z wcześniej zakontraktowanym Łukaszem Kozubem na tej pozycji, co stanowi znaczące wzmocnienie drużyny...

  26.06.2023 12:04
 9. Startują Igrzyska Europejskie 2023. Co to za impreza?

  Startują Igrzyska Europejskie 2023. Co to za impreza?

  21 czerwca 2023 starują w Polsce Igrzyska Europejskie 2023. Wielu kibiców słyszało o tym wydarzeniu, ale nie do końca wie dużo na jego temat. Jakie fakty są istotne przed tym eventem? Jedna z największych sportowych imprez organizowanych w Polsce. – To...

  20.06.2023 08:13
 10. Stanisław Burza kończy karierę

  Stanisław Burza kończy karierę

  W najbliższą sobotę o godzinie 19.00 na stadionie miejskim w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się 2. runda FIM Long Track World Championship. Wśród uczestników znalazł się najbardziej utytułowany nasz zawodnik w tej odmianie żużla Stanisław Burza, który...

  13.06.2023 13:58
Zgłoś błąd
W GoBet 1000 PLN + 30 PLN Freebet z kodem BETONLINE!Odbieram bonus